ZREZYGNUJ Z DIETY, PRZEJDŹ NA ODŻYWIANIE
To tytułowe pytanie często towarzyszy nam o tej porze roku. Jak wspomóc swój organizm, jak wzmocnić swoją odporność, aby wirusy i bakterie omijały nas z daleka?
Za oknem szaro, wilgotno, zimno i wietrznie. Czy taka pogoda zachęca nas do wychodzenia z domu bez śniadania, albo czy mamy ochotę na szybkie europejsko-amerykańskie śniadanko typu: płatki, jogurt, owoce. Proszę zwrócić uwagę na słowo „ochotę”. To może być klucz do zaprzyjaźnienia się z naszą wewnętrzną naturą, naszym wewnętrznym klimatem. Czy sięgamy po jogurt z płatkami, bo czujemy, że nasz organizm tego teraz potrzebuje, czy też może dlatego, bo istnieje powszechnie dostępna i popularna opinia o tym, że to zdrowe i zawsze w zasięgu naszej ręki.
Ciekawa jestem waszej odpowiedzi?
Jeśli brzmi ona tak: za oknem zimno, we mnie też, a ja sięgam po jogurtowe zimne śniadanko, to powinnam życzyć sobie ciepłej jesieni i zimy o temperaturach powyżej 200 C. Jeśli z oczywistych powodów moje życzenie się nie spełni, to wszystkim zainteresowanym wspomaganiem swojego zdrowia przez odżywianie i wszystkim tym którzy decydują o odżywianiu dzieci, serdecznie polecam najpierw zerknąć za okno, potem zaprzyjaźnić się z samym sobą i dopiero wtedy wejść do kuchni i zabrać się za przygotowanie śniadania lub drugiego śniadania.
Na dobry początek służę pewną podpowiedzią. Ostatnio przygotowałam taki oto zestaw:
Ryż słodki gotowany w piekarniku z gruszką, do tego zamiast porannej kawy napój z gotowanych jadalnych kasztanów lub z kasztanów, daktyli, plasterka imbiru świeżego, a na przekąskę w ciągu dnia w pojemniku do pracy lub szkoły deserowe kuleczki z czerwonej fasoli. Pychotka.
Wykonanie proste. Oto jego sposób.
RYŻ SŁODKI PRZYGOTOWANY W PIEKARNIKU Z GRUSZKĄ
Ryż słodki to po prostu taka odmiana ryżu, który można kupić w sklepie z ekologiczną żywnością lub zamówić przez Internet. Ma on naturę lekko ogrzewającą, smak słodki przez co wspaniale wzmacnia nasz układ pokarmowy. Miałam z nim tylko pewien kłopot. Nie odpowiadał mi w formie gotowanej w garnku- był po prostu za bardzo mazisty. Postanowiłam więc zastosować inny sposób obróbki i ugotowałam go w piekarniku w naczyniu żaroodpornym. Pomysł był doskonały, a efekt finalny znakomity. Poniżej prezentuję „ jegomościa” w całej okazałości: jak wykonać i jak podać na stół.
Składniki:
1 szklanka ryżu okrągłego lub podłużnego,
2,5 szklanki wody gorącej,
2 ziarenka kardamonu, 1 gwiazdka anyżu,
szczypta soli
Wykonanie:
Ryż przepłukać, włożyć do naczynia żaroodpornego, wlać gorącą wodę, włożyć kardamon, anyż, szczyptę soli, przykryć przykrywka i włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 1700-1800 C ( podaję tem. dla piekarnika gazowego). Gotować około 1 godziny. Efekt finalny ma być taki, iż ziarenka ryżu będą miękkie, zlepione ze sobą w ten sposób, że można będzie całość wyjąc w postaci babki ryżowej. Podczas przygotowywania ryżu w piekarniku, można upiec jeszcze
gruszkę i lekko uprażyć orzechy włoskie, aby na koniec cieszyć się takim widokiem.
Całość można polać dowolnym słodem, syropem lub miodem. Do tego idealnie smakuje napój z kasztanów jadalnych (zostało mi jeszcze trochę kasztanów po ugotowaniu ZUPY DYNIOWEJ Z KASZTANAMI).
NAPÓJ Z KASZTANÓW JADALNYCH
Wykonanie:
Kasztany obieramy z łupiny, wrzucamy do garnuszka z gotującą się wodą (moc wywaru zależy od ilości kasztanów, które wrzucimy), dodajemy suszone daktyle, imbir świeży, gotujemy około 20 minut. Wywar jest bardzo dobrym napojem, który może ochronić nas od jesiennych przeziębień, wzmocnić naszą energię i dostroić nasz wewnętrzny klimat do obecnej pory roku.
Jeszcze jedna podpowiedź. Ugotowane kasztany, daktyle zmiksowałam z kleikiem ryżowym ( congee), dodałam wanilii i otrzymałam pyszny mus. W przygotowanym zestawie są jeszcze
DESEROWE KULKI Z CZERWONEJ FASOLI
To propozycja na zdrowy odżywczy deser w ciągu dnia. Tak jak wszystkie strączkowe, fasola czerwona użyta w przepisie wzmacnia nasze nerki, wspomaga prace jelit - czyli jak znalazł na tę porę roku. Przyprawy równoważą smak i naturę kuleczek, przez co poprawiają ich przyswajalność.
Składniki i Wykonanie:
150 gram fasoli czerwonej, którą należy ugotować (jeżeli używamy fasole z puszki, to potrzebujemy 2 puszki. Fasole należy przelać na sito, dobrze przepłukać wodą, potem przełożyć na patelnię i podgrzewając dodać część z niżej podanych składników: masło, cynamon, kardamon mielony, szczyptę soli),
szczypta soli,
1 łyżeczka octu balsamicznego lub 1 łyżka soku z cytryny,
2 łyżki kakao,
garść prażonych , pokruszonych orzechów włoskich,
1 łyżka masła,
1 do 2 łyżek miodu lub słodu,
suszone morele , pokrojone w cienkie paseczki,
3 łyżki mielonych wiórków kokosowych,
½ łyżeczki cynamonu,
1/3 łyżeczki mielonego kardamonu,
1 łyżeczka mielonej skórki pomarańczy,
1 łyżeczka startego imbiru świeżego.
Fasolę miksujemy, dodajemy resztę składników, mieszamy wszystko dokładnie. Masę można lekko przestudzić, aby potem zrobić z niej małe kuleczki. Kuleczki obtaczamy w kakao lub w wiórkach kokosowych.
Smacznego.
Więcej o wykorzystaniu smaku i natury produktów spożywczych do budowania naszego zdrowia na stronach Bloga i w Dyniowej Zagrodzie.