DJ.DRAGON


ZREZYGNUJ Z DIETY, PRZEJDŹ NA ODŻYWIANIE

zupySpożywanie zup jest najprostszym, najskuteczniejszym i jeszcze jedno naj……..- najtańszym sposobem dostarczenia organizmowi wartościowych składników odżywczych.

Pisząc o zupach mam na myśli wywar gotowany ze:
- świeżych warzyw.
- świeżych warzyw i mięsa,
- zbóż,
- ryb.
- z dodatkiem ziół i przypraw.


Takie zupy budują zdrowie. A co według mnie nie jest zupą chociaż nosi taką samą nazwę?.
- zupki tzw. „gorące kubki”,
- zupki gotowane na kostkach rosołowych i innych wzmacniaczach smaku,
- zupki „dopieszczane” ciężkimi zasmażkami i śmietaną.
Tego typu zupki nie pozwolą nam umrzeć z głodu. Za to spowodują, że często poczujemy ich ciężar na Wątrobie (wzdęcia) lub w Żołądku.
Wybór jak zawsze należy do Nas.
W DYNIOWEJ ZAGRODZIE na WARSZTATACH GOTOWANIA gotujemy, a potem smakujemy różne ZUPY, BULIONY. Dobry bulion jest podstawą do przygotowania na nim zup, gotowania na nim zbóż, dodawania do duszenia.

Pożyteczne wskazówki:
1. Wszystkie zupy można ugotować na 2-3 dni, buliony na 3-4 dni i przechowywać w lodówce, najlepiej w szklanym słoju;
2. Zupy najlepiej jadać na śniadanie np. zbożowa zupa śniadaniowa lub kolację np. zupa warzywna, gdyż jest ona łatwiej strawna niż posiłek surowy lub skoncentrowany np. kanapka;
3. Nie gotujemy zup na mrożonych warzywach z dodatkiem sztucznych kostek bulionowych lub przypraw z dodatkiem glutaminianu sodu;
4. Czas gotowania zupy (bulionu) wpływa na ilość energii, której ma nam ona dostarczyć. Nie myślimy wtedy o witaminach i minerałach, które mogą się nam ugotować, ale koncentrujemy się na energii, którą chcemy pozyskać z gotowania dla wzmocnienia przewodu pokarmowego, dla wzmocnienia osób osłabionych i wyczerpanych np. osób chorych na celiakię i wszelakie alergie pokarmowe, kobiet po porodzie, chorych na cukrzycę;
5. W okresach zimowych gotujemy zupy gęstsze i bardziej zawiesiste, częściej na rybie, mięsie, strączkowych; zaś latem wskazane są również zupy, ale mogą być już lżejsze np. jarskie;
6. W każdej zupie powinien być tłuszcz, aby była ona bardziej odżywcza i żeby można było przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Tłuszcz może pochodzić :
- z mięsa lub ryb,
- z masła klarowanego lub oleju dobrej jakości.
7. Doprawiamy zupę ( bulion) solą morską lub kłodawską niejodowaną.

Mój pierwszy przepis blogowy dotyczyć będzie oczywiście zupy i to zupy dyniowej. Nie ma tu chyba niespodzianki. Pewną niespodzianką może być to, iż przygotowałam trzy zupy dyniowe:
- zupa dyniowa z kasztanami,
- zupa z pieczonej dyni, selera z dodatkiem musu chrzanowego,
- zupa dyniowa doprawiana kolendrą i bazylią

Zupy odkrywać się będą w kolejnych odsłonach. W odsłonie trzeciej opiszę działanie każdej z nich. Zaprezentuję dynię , które użyłam do ich gotowania oraz opiszę odpowiednie metody obróbki.